Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komentář k 2.ročníku

29. 3. 2012

Druhý ročník Pekkomily je minulostí. Ohlasy na závod byly veskrze kladné. Zatímco v loňském roce byla mapa spíše pokusným dílem (ale nikdo si nestěžoval), letos se nabídl Jarda Lamač s pomocí a tak mapa snesla ta nejpřísnější měřítka (alespoň jeho část určitě). Jardovi patří velký dík, mapování dělal ve svém volném čase a zadarmo.
Systém závodu vycházel z terénu ve kterém se běželo a který nenabízel příliš možností na kvalitní farstování, byl tedy zvolen okruhový Pekkasystém, cosi na bázi Motaly.

Na startu jsme přivítali 38 štafet, původní limit 33 byl později doplněn o několik divokých karet. Mnoho z vás si svou účast zopakovalo, a to buď ve stejném složení nebo s mírnými obměnami. 

V kategorii žáků byla od začátku na čele štafeta Deloni 2, což byla stejná štafeta, která loni obsadila pod názvem Boráci 2.místo za vítěznými Jiskřičkami. Jiskřičky pro letošek zvolily název Krasořitky (což je jméno této partičky vzniklé na loňském velikonočním soustředění). Delonům to fantasticky rozběhl Kuba Ullrich (šel svůj úsek 4,2km za 26minut) a získal rozhodující náskok. Krasořitky sice něco stáhly, ale stačilo to jen na 2.místo za štafetou Deloni 1.

V dorostencích se sešla jen jedna soutěžní štafeta, takže bylo o vítězství od začátku rozhodnuto. Astmatici tedy zvítězili v sestavě Matěj Burda, Andrejka Kameníková a Standa Nejman.

Veteráni mladší se oproti loňsku rozrostli na pole o 9 štafetách. Velký souboj se očekával zejména mezi zástupci z Děčína tedy Pohoďáky-Nehasiláky a Děčínskou šlehačkou. Nehasiláci sice doběhli jako první, ale byli disk, tak spadlo vítězství do klína (nutno říci, že ale po velmi dobrém výkonu na všech úsecích) štafetě z Liberce ve složení Borek a Mery Podrábští a finišující Přemek Škoda. Štafeta pod názvem Plazilové vyhrála už loni, ale o v kategorii veteránů starších (místo Borka Olda Přinda, který byl letos nemocen). Za nimi skončila Děčínská šlehačka a až třetí obhájci z loňska Čertíci.

I ve veteránech starších byl zaznamenán mírný nárůst štafet, startovalo jich 7, a tak jako loni Plazilové, byli letos bezkonkurenční veteráni z Turnova startující pod názvem COPánek. Byli ve vedení od prvního úseku (Milan Cerha) a nejlepšími časy na svých úsecích to potvrdili i Jana Omová a Jirka Provázek. I druhé místo bylo v držení štafety z Teplic s názvem KEKs od začátku do konce. Třetí doběhla Šenovská štafeta Jurodivých.

V hlavní kategorii Dospělých obhajovala triumf z loňska štafeta Ferda Team, ze které však letos běžel pouze Tomáš Kolařík, Jirku Martana a Bóďu Heczkovou nahradili pro letošek Martin Mareš a Ita Krafková. Tak jako loni se na start postavili bývalí reprezentanti ČR Michal Horáček (Bulinani) a Mirek Švihovský (Šviháci). Mezi favority patřily i štafety Tři-O (Petr Strachota-Lucka Krafková-Sergej Suslov) a Kobra 11 (Tomáš Kobr-Terka Uhlíková-Jindra Kořínek) a nadějný Jahošť Team (bratři Pickové a Jana Valešová). Do pořadí určitě chtěly promluvit i dvě čistě Borské štafety Kočička a kocourkové (ve složení Vítek Šákr-Šárka Folbrechtová-Honza Pavlovec), která loni s Tomášem Kořínkem místo Vítka Šákra obsadila 2.místo a dále štafeta Vlažní hoši (Dan Novák-Lucka Vlažná-Matouš Karvánek).
    Z prvního úseku přibíhá jako první Martin Mareš (Ferda Team) stínovaný Michalem Horáčkem (Bulinani), s mírným odstupem předávali Dan Novák (Vlažní hoši), Štěpán Picek (Jahošť Team),Petr Strachota (Tři-O), Tomáš Kobr (Kobra11) a další. Štafeta Tři-O je po vyčtení bohužel disk, takže snaha zbývajích členů Lucky Krafkové a Sergeje Suslova, kteří na svých úsecích zabíhají nejrychlejší časy je marná. Po druhém dívčím úseku se do čela posouvá Jahošť Team díky Janě Valešové ze shromaždiště podporované na kole dorazivším Pavlem Kubátem, těsně sledovaná Kobrou 11 (Terka Uhlíková), a Kočičkou (Šárka Folbrechtová), tyto štafety předávají v rozmezí necelých 20ti sekund, zhruba minutu ztrácejí Vlažní hoši (Lucka Vlažná) a Ferda Team (Ita Krafková), další 2 minuty ztrácí Bulinani (Káťa Horáčková). Boj mezi těmito štafetami je zcela otevřený. Hned od začátku zapíná turbomotory Tomáš Kolařík a vypadá to, že běží Ferda Teamu pro jasnou obhajobu vítězství, čas v cíli 33minut (7,5km) je ale podezřelý, Koláč v rychlosti přehlédl 2 kontroly a je disk. Ze hry brzy odpadávají Vlažní hoši (Matouš Karvánek) a Jahošť Team (Honza Picek), do hry naopak vrací Bulinany Jakub Škoda. I on je ale disk kvůli vynechání jedné z kontrol. O vítězství tedy již bojují pouze 2 štafety - Jindra Kořínek (Kobra 11) a Honza Pavlovec (Kocourkové), Honza zabíhá o minutu rychlejší čas než Jindra a Kočička s Kocourky mohou slavit vítězství. Druzí dobíhají Kobra11 a třetí je Jahošť Team.

Již nyní se můžete těšit na 3.ročník Pekkomily, který se uskuteční koncem března 2013.

Poděkování patří :
Jardovi Lamačovi (mapa), Míše Šákrové (grafika mapy), Zdeňkovi Kořínkovi (parking), Tomášovi Kořínkovi (zanášení), Daně Pavlovcové a Monice Karvánkové (balení map, a mnohé další)...
 

Při 3.ročníku na viděnou
Petr Pekka Karvánek
Petr Pepa Pavlovec